
AMSHA
Nyní testuji mytí amshou. Jedná se o směs tří bylin, které vlasy umyjí a současně o ně pečují. Tato směs se používá formou masky, zábalu.
Zalejte vodou cca 50°C asi 40g prášku, promíchejte do krémovité konzistence a jakmile schládne na vámi příjemnou teplotu, naneste na vlasovou pokožku. Zabalte do folie či čepice, nechte působit minimálmě 20min. Nechávám však max 1h. Poté do misky se zbytkem dejte trochu vody, nalejte na vlasy a pokožku řádně promasírujte.
Pak důkladně opláchněte vodou. Já jako milovnice bylinkových oplachů, jsem opět jeden použila.
Směs obsahuje amlu, která nahrazuje kondicionér, ale pokud máte vlasy, které se špatně rozčesávají, použijte svůj kondicionér.
Vlasy amshou jsou krásně umyté, vzdušné a příjemné na dotek.
Bylinnou směs a mnohé další najdete na stránkách natubea

VELKÝ PRŮVODCE ŽIVOU PÉČÍ
Dnes mi přišla tahle super krásná brožura a jsem zní nadšená. Formát A4 barevná na hladkém papíře. A co víc, je tam prostor i na poznámky. Srozumitelně popisuje jak a čím mýt a pečovat o své vlasy. Jaké masky se dají použít z běžně dostupných surovin, jaký bylinkový oplach je vhodný na tmavé či světlé vlasy, čím mýt běžně a čím když potřebují vlasy hloubkově vyčistit a odstranit z nich nános z tvrdé vody či po stylingu. Je doplněna barevnými fotografiemi a různými radami a tipy.
I když přírodní mytí vlasů preferuji už nějakou dobu, nicméně nepraktikuji nějak pravidelně. Jednak z časových důvodů, ale musím přiznat, že i z pohodlnosti. Ale s přicházejícím jarem, se zvyšuje i chutˇ opět se ponořit do mytí vlasů no poo...
Krásnou tištěnou brožuru, koupíte zde na NATUBEA.CZ
NO POO
Určitě jste již někdy slyšeli o mycí metodě NO POO. Znamená to mytí bez chemie, bez klasických šamponů a jiných přípravků. Mytí přírodními produkty ( žloutky ) a bylinkami. Po umytí vlasů je i vhodný oplach, nejlépe z bylin přidáním třeba jablečného octu či medu. Oplach slouží k uzavření vlasu, jeho hydrataci a dle složení bylinek k podpoře růstu, proti vypadávání vlasů či různých problémů s vlasy a pokožkou hlavy ( lupy, ekzém, seborea..) Vždy je však velmi důležitá technika mytí, aby vlasová pokožka byla opravdu čistá a umytá a mohly vlasy spokojeně růst a přijímat živit z přírody.
MYDLICE
Mydlice lékařská se používá na mytí sušších vlasů, které se příliš nemastí. Je vhodná k výrobě domácího přírodního šamponu.
Obsahuje saponiny, které mají mírně čisticí účinky a ve vodě pění. Ještě koncem 19. a začátkem 20. století se rozlámané kousky kořene mydlice prodávaly jako prací prostředek pod názvem "mýdlový kořínek" i u nás. Hospodyňky s pomocí této rostlinky praly jemné tkaniny, hedvábí a vlnu. Kořen mydlice můžeme používat i dnes, a to třeba k umývání vlasů.
Vyzkoušela jsem mytí mydlicí z natubea.cz, ke které jsem přidala nasbírané kaštany, které uchovávám v mrazničce a lněné semínko.
-3PL kořene mydlice
-hrst kaštanů, neloupu jsem tmavovláska ( lze koupit v mleté podobě)
-1PL lněného semínka
Vařte po dobu 20minut a ostavte. Nechte do vychladnutí nebo nejlépe do druhého dne.
Potom scedíte a následně použijte k mytí. Vlasy důkladně namočte vodou a fázovitě "šampon" lejte na hlavu a důkladně bříšky prstů drbkejte-masírujte pokožku hlavy.
Po čase šampon bude lehce pěnit. Mě sice tedy nepěnil, nicméně s mytím jsem byla velice spokojena. Umyté byly, čisté, vzdušné. Následně je vhodné po důkladném opláchnutí šamponu použít bylinkový oplach, lze zvolit podle problému vlasů nebo třeba i jen podle nálady.
HENNA

Dnes je ten správný den na barvení hennou. Již dříve jsem s ní barvila, asi dva roky v kombinaci s indigem. Poté jsem chtěla vlasy sjednotit barvou a odstranit měděné odlesky, které mi henna na vlasech neustále házela. Pár měsíců jsem používala přirodní barvu na doporučení z e shopu natubea.cz . Ale ty odlesky tam po čase byly znova. Nicméně vlasy mám vícebarevné stále a vypadá to celkem efektně. Tak jsem si udělala z nevýhody přednost a jsem spokojená.
Po třičtvrtě roku jsem tedy opět sáhla po henně a pro regenaraci a vyživení vlasové pokožky proti padání a pro podporu růstu, jsem k ní přimíchala další mleté bylinky a to lékořici, mletý lopuch, mletou červenou řepu, aloe vera, ibišek, bringhraj, cassii, amlu, brahmi....Každá bylinka v barvící masce dodá vlasům potřebnou podporu.
Směs jsem zalila horkou vodou asi 80°C a dobře promíchala. Po schládnutí na mě příjemnou teplotu, jsem směs aplikovala na vlasovou pokožku a zbytek rozestřela do délek. Zabalila do igelitu, nasadila čepici a nechala působit cca 2h. Tenhle způsob barvení je za tepla. Po dvou hodinách jsem vše řádně opláchla a na závěr použila připravený bylinný macerát .
Kyselý oplach za studena
Macerace bylinek k oplachu po mytí, jde i za studena. V tomto případě, to chce více času a dobře si naplánovat kdy chcete mýt.
Já si dala mycí den dnes v neděli, kdy jsem i barvila hennou s jinými bylinami své odrosty. Takže na oplach je třeba pouze hrst bylin k tomu určených, které zalejete vodou a necháte macerovat 24h i více při pokojové teplotě. Pak přecedíte a oplach je hotový. Pokud nestíhám, tak po dvou dnech dávám do lednice a následně přihřeju.
Moje bylinky..
-růže okvětní plátky
-ibišek
-lípa
-chmel
Do oplachu jsem těsně před použitím dala 1PL jablečného octu. Kyselý oplach je žádoucí po barvení hennou. Vlas jednak uzavře a hennu jako barvu zafixuje.
Veškeré bylinky a také inspiraci čerpám na natubea.cz

Více se dozvíte na e shopu NATUBEA.CZ
s důvěrou k přírodě
Průvodce živou péčí .. aneb vlasy bez chemie

Bylinkový oplach
Kdo se trošku více zajímá o přírodní produkty, nebo třeba jen chce svým vlasům dopřát sílu přírody, bylinkové oplachy po mytí, určitě zná. Já zvolila tentokrát formu čaje, kdy jsem byliny zalila vroucí vodou a nechala louhovat do vychladnutí. Pak před mytím scedím a použiju jako poslední oplach vlasů po mytí. A je v podstatě jedno, zda myjete šamponem či využíváte metodu no poo nebo low poo. Oplach se je poslední, kdy se už nesplachuje vodou a zůstává jak ve vlasech tak i na pokožce hlavy.
Mám zde konkrétně bylinky z natubea , kde už nějaký ten rok nakupuji v podstatě vše, co se vlasů týče od šamponů, barev, henny, bylin ...až po kartáče.. Doporučuji na základě velmi dobrých zkušeností i s poradenstvím.
Návod:
-voda 500ml
-LÍPA KVĚT-Květ lípy uhlazuje vlasy a usnadňuje jejich rozčesávání. Odvar působí jako účinný kondicionér. Funguje i v kombinaci s ibiškem a dalšími bylinkami.
-CHMEL- Chmel působí proti vypadávání vlasů, má pozitivní vliv na vlasovou pokožku a používá se v boji proti lupům. Chmelový oplach usnadňuje rozčesávání vlasů.
-IBIŠEK řezaný -Ibišek má blahodárné účinky na vlasy. Můžete ho použít v kombinaci s hennou, vytvořit z něj kyselý oplach, tónovací pastu nebo lehce tužící sprej na vlasy se schopností definovat vlny.
Do zavařovací sklenice dejte z každé bylinky 1pl a zalijte vroucí vodou. Po vychladnutí scedˇte a použijte tak, že s ním poléváte vlasy i s pokožkou.

Příroda a její využití

Tymiánová mast
Je období nemocí a viroz, rým a kašlů. Mám tady jeden recept na přírodní mast, kterou lze použít, když vás přepadne chřipka či nachlazení. Je vhodná i pro nejmenší děti.
Aplikuje se několikrát denně na postižené místo. Při nachlazení mažeme pod nos, hrudník případně záda. Masírováním hrudníku pomáhá vykašlávat hlen. Při nadýmání a průjmu na bříško. Při bolestech kloubů, hlavy a nebo při poštípání hmyzem, mažeme přímo na postižené místo. Také pozitivně podporuje spánek. Je vhodná i k požití při alergii, kdy uvolňuje napětí a usnadňuje dýchání.
TYMIÁN obecný (thymus vulgaris) původně pochází z oblasti Středomoří, postupně se rozšířil do východní i střední Evropy. Existují různé typy tymiánu, které se jmenují podle silic, jež obsahují. Tak je například známý voňavý citrónový či pomerančový. Rostlina samotná osahuje kromě silic ještě spoustu dalších účinných látek, jako jsou třísloviny, hořčiny, flavony, aromatické kyseliny a samozřejmě typické silice thymol a karvakrol.
Potřebujete
-bambucké máslo - doporučuji tohle, osobní zkušenost a kvalita za super cenu
-tymián - vyzkoušeno
Domácí jablečný ocet
V období jablíček a pečení štrůdlů. Slupky z jablek se dají krásně využít k výrobě jablečného octu, který má mnoho benefitů. Osobně ho nejvíce využívám na oplachu vlasů a do salátů.
=jablka /já dala jen slupky/
=vychladnutá převařená voda
=zavařovací sklenice
=plátýnko
=gumička či motouz
Umyjte jablka, odstrańte stopky a bubáky, nastrouhejte a vložte do sklenice. Poté zalijte vychladlou vodou. zakryjte a nechejte kvasit až 3.týdny. Záleží na množství. Já dělala do malé sklenice a jen slupky na 10dní. Občas promíchejte. Při větším množství je dobré po 10ti dnech scedit a nechat ještě několik dnů kvasit. Dokud se tvoří bublinky ocet zraje, není hotový. Pak sceďte a uchovávejte na chladném místě. Klidně i v lednici. K čemu všemu ho využíváte vy?
Kaštanový šampon
Podzim. Někdo ho zbožňuje a někdo naopak ne. Já jeho kouzlo barev objevila teprve nedávno a kouzlo přírody objevuji dodnes. Při procházce jednoho krásného odpoledne jsem zakopla o kaštan. To mě dovedlo k myšlence, na co vše bych ho mohla já sama využít. Proto se s vámi chci podělit o recept, který k podzimu patří. KAŠTANOVÝ ŠAMPON. Víte, k čemu je dobrý? Síla v kaštanech ukrytá se dá využít i ve vlasové kosmetice. V čem spočívá jeho SÍLA ? ... Kaštany obsahují saponiny - složka, která myje a čistí. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, je hydratační a výborný proti vypadávání vlasů. Používá se také v boji proti lupům.
Ingredience na jedno umytí:
25 kusů kaštanů
1l vody
3 lžíce lněných semínek - humektant a vlasy po něm budou hebké a lesklé a šampon bude i více gelovitý.
Postup receptu:
Kaštany rozčtvrtíte a oloupete (tmavovlásky nemusí loupat) . Dáte vařit a cca po 20minutách odstavíte. Můžete klidně přidat nějakou svou oblíbenou bylinku. Necháte zchladnout nejlépe do druhého dne, kdy šampon bude více gelovitější. Přecedíte, před použitím můžeme lehce přihřát. Šamponem myjete stejně, jako kterýmkoliv jiným:
Namočíte vlasy, nanesete šampon, důkladně promasírujete vlasovou pokožku bříšky prstů, spláchnete a proces ještě aspoň jednou zopakujete. Nejlépe na 3x. Po důkladném spláchnutí vlasů, můžete použít i bylinkový oplach, nebo oplach vodou s lžící jablečného octu. Může také skvěle posloužit ibiškový či jiný vámi oblíbený bylinný čaj...
Vlasy jsou po umytí hebké a vzdušné, příjemné na dotek. Případné zbytky ve vlasech lze bez problémů vyčesat.
Pokud nevíte kde na kaštany nebo není zrovna jejich doba, lze je koupit v namleté formě zde NATUBEA
A VÍCE O ŽIVÉ PĚČI ZDE


Vlašské ořechy
Jsou velmi populární, protože jsou nejen zdravé, ale i chutné. Vhodné pro každý výživový styl. Proč je jíst? Jsou sice tučné, ale díky vysokému obsahu kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálů jako jsou hořčík, měď, zinek, vápní, draslík, železo a fosfor a dalších látek, mají na lidské zdraví samé pozitivní účinky. Vlašské ořechy mají vyšší antioxidační aktivitu než jiné ořechy. Tato aktivita pochází z vitamínu E, melatoninu a rostlinných sloučenin, které jsou obzvlášť vysoké ve slupce. Je to skvělý zdroj rostlinných omega-3 tuků, vit. B1, B6, kyseliny listové. Mohou snižovat zánětlivé procesy v těle, které způsobují jiná závažnější onemocnění. Podporují funkci mozku, reprodukční zdraví mužů, pomáhají při padání vlasů, mohou snižovat krevní tlak a udržovat nízkou hladinu cholesterolu. Já je přidávám do kváskového chleba či snídaňové ovesné kaše a bílého jogurtu. Dětem se doporučuje je jíst až od 1.roku a to pomleté.